دیوان – سعداله نصیری (سه لوح)

divan

 

با سلام

مجموعه زیبای دیوان ، کاری از سعداله نصیری است که توسط کانون پرورش فکری در سه لوح منتشر شده است و شاید برای اولین بار توسط شب عاشقان در فضای مجازی منتشر میشود.

دوستانی گفتند با ساز دیوان آشنایی ندارند که مختصری از ویکی پدیا درباره این ساز مینویسیم ، همچنین بیوگرافی سعداله نصیری نیز در ادامه آمده است.

امید به اینکه لذت ببرید …

دانلود لوح اول

دانلود لوح دوم

دانلود لوح سوم

بسیار ممنون و سپاسگزارم از دوست خوبم عادل عزیز که این مجموعه زیبا رو برامون ارسال کردند .

شنیدن لوح اول:

 

شنیدن لوح دوم:

 

شنیدون لوح سوم:

 

مختصری درباره ساز دیوان :

دیوان از جمله سازهای مضرابی است. این ساز یک ساز کُردی است و یکی از سازهای خانواده تنبور به حساب می‌آید، که غیر از کردستان ترکیه در مناطق مختلف کردستان عراق و کردستان ایران و کردستان سوریه استفاده می‌شود و انواع خاصی از آن در مناطق مختلف کردستان ترکیه وجود دارد. دیوان سایز بزرگتر تنبور است.

این ساز بیشتر در بین مردم کردستان ترکیه (مناطق کرمانج)، کردستان ایران و کردستان عراق (شمال عراق) که زبان و فرهنگ و رسوم یکسانی و مشابهی دارند متداول می‌باشد. امروزه دیوان در بوکان، مهاباد، سنندج و کرمانشاه مورد استفاده بوده و با اینکه سابقه دیرینه در این مناطق ندارد مشتاقان فراوانی پیدا کرده است. دیوان در کردستان ترکیه دوستداران فراوانی دارد و برای اجرای ملودی‌های سنتی از آن استفاده می‌شود. ترک‌های ترکیه آن را باغلاما نام نهاده‌اند. مردم کرمانج کردستان ترکیه این ساز را تنبور می‌نامند و در این منطقه می‌توان اصیل‌ترین ملودی‌ها را از زبده‌ترین نوازندگان این ساز شنید.

این ساز در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود که سایز کوچک آنرا (جرا) که مختص کرکوک و اربیل است و سایز متوسط آنرا {دسته کوتاه) و سایز بزرگ (دسته بلند) را در اصل دیوان می‌نامند (در ایران بین دسته کوتاه و دیوان فرقی قایل نیستند ولی پرده‌های دیوان کمی بلندتر است و کاسه‌ای بزرگتر دارد) که کاسه‌ای بسیار بزرگ‌تر از سه‌تار دارد.

دسته دیوان دارای ۲۴ پرده است. پرده‌ها جابجا می‌شوند. دیوان ۷ سیم دارد از این تعداد دو سیم آن واخوانند. هر سه سیم به طور هم صدا کوک می‌شوند. از تعداد گوشیها ۴ گوشی روی جایگاه یا صفحه گوشیها و سه گوشی در کنار آنها قرار دارند. سیم بست در منتهالیه قسمت صاف بدنه طنین نصب شده است. قسمت تحتانی آن سوراخی صوتی به بعد ۳۵ میلی‌متر دارد. دیوان با مضراب پلاستیکی نواخته می‌شود. نوازنده، موقع اجرا، انگشت میانی خود را بر کاسه طنین می‌زند.

 

بیوگرافی سعداله نصیری :

سعدالله نصیری در شهریور سال ۱۳۵۵ در روستای هانیس از توابع شهرستان سنندج به دنیا آمد. موسیقی را از پنج سالگی در دامان خانواده اش وبا ساز دف ، در خانقاه شیخ عباس کومایین، شروع کرد.در همان دوران کودکی از صدای خوش پدر بهره برد و بسیاری از مقام های کردی را به صورت حسی یاد گرفت. در سن دوازده سالگی با تئوری موسیقی و نوازندگی ساز دیوان آشنایی پیدا کرد. در سال ۱۳۷۰ درسن پانزده سالگی موسیقی متن نمایش دختر آفتاب راساخت وجایزه ی بهترین موسیقی متن را در جشنواره ی شیراز گرفت در سن هفده سالگی با ساخت موسیقی نمایش مهپاره جایزه ی بهترین موسیقی نمایش درجشنواره ی (گلریزان جوان ایران) به وی تعلق گرفت. تا سال ۱۳۸۰ موسیقی بیش از جهل نمایش از جمله سور و سوگ سهراب ، کوهستان ، ناهید سر، خیش وگلسرخ ، نفرین مادر ، زن نانفروش ، شه فای ئه وین ، را ساخت که هر کدام برگزیده ی جشنواره های مختلف شدند.در اولین و دومین جشنواره ی موسیقی کردی در سه رشته ی آواز و دیوان و دف جایزه ی ویژه دریافت کرد. موسیقی فیلم پندار (لیلا میرهادی ) ، قسمتی از موسیقی آوازی فیلم چریکه ی هورام ( فرهاد مهرانفر ) و موسیقی تله تئاتر با سبدی پر از ماله گمشده ( قطب الدین صادقی) و نشر وضبط سی دی های پاییز و هوار ، ژوان ، ریبوار ، دیوان یک، دو و سه ،دیلان ،دیواخ ،ئیواران، از جمله ی کارهای او هستند.اجرای کنسرت های متعدد در ایران و خارج از کشور ،، اجرای موسیقی سازی و آوازی در بیشتر نمایشگاه های نقاشان برتر ایران، ضبط و نشر کاست ژوآن (به سرپرستی استاد سعید فرج پوری) و سه کاست دیوان(با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) از مجموعه ی فعالیت های دیگر اوست .سعدالله نصیری در زمینه ی موسیقی مستقیماً استادی نداشته است ، اما در شعر و ادبیات کردی از شاعران قدیم هورامی مانند مولوی کرد و صیدی هورامی واز شاعران معاصر همچون اقبال محمدی نوره و جلال ملکشاه بهره ی فراوان برده و همچنین توانسته است موسیقی هفت دستگاه را به صورت مجمل برای اولین بار در ایران با ساز دیوان ضبط و منتشرکند.ازجمله ی فعالیت های گروه ژوانا ، تحت سرپرستی سعدالله نصیری ، میتوان به موارد زیر اشاره کرد: شرکت در جشنواره ی جهانی رقص و موسیقی کشور لهستان ، تابستان ۱۳۸۹؛ انتخاب شده به عنوان گروه برگزیده ی این جشنواره از نظر اصالت لحن و ریتم .اجرای کنسرت به مناسبت بزرگداشت حافظ در کشور فرانسه ، اجرای کنسرت در آلمان ، بلغارستان ، مجارستان و….

 

 

39 thoughts on “دیوان – سعداله نصیری (سه لوح)

 1. مهدی مصلحی ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۸:۰۲ ق.ظ

  به به، دوباره خوش اومدی حامدی!

  • حامد قاسمی ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۹:۴۹ ق.ظ

   مگه کجا بودم مهدوی !!!

 2. حسین ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۰:۳۸ ق.ظ

  سلام بر دوست مهربان
  ممنون از وقتی که پیوسته می گذاری

 3. amir ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۲:۰۸ ب.ظ

  سلام حامد جان
  اولا پیشاپیش عیدت مبارک
  یه خواهشی دارم
  اگه آلبون تکنوای قره نی محمد شیرخدایی داری برام زود بفرستیش فدات
  روز و ایام به کام

  • حامد قاسمی ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۱:۲۲ ب.ظ

   سلام امیرجان
   خوبی دادا؟
   عید شما هم مبارک
   دارم برات آپ میکنم ، تا شب اگه آپ شد میفرستم
   فدات

 4. علی اکبر صالحی ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۲:۵۷ ب.ظ

  سلام و درود . فکر می کنم که تاکنون صدای ساز «دیوان » را نشنیده ام و یا اگرشنیده ام ، توجه نداشتم که این ساز ، همان «دیوان » است ، بسیار خرسند می شوم که صدای این ساز نیز ، گوش ما را بنوازد ، سپاس و بدرود

 5. حسین رنجبر ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۱:۲۰ ب.ظ

  درود بر حامد عزیز

  حتما باید دلنواز و روحبخش باشد.سپاس از لطف بی کرانت

 6. مصطفی ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۱:۴۴ ب.ظ

  انتخابهایی که می کنید همیشه جالب است. لطفا ادامه بدهید. ممنون از لطف شما

 7. ماهور ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۳:۵۰ ب.ظ

  چرا ناز میکنی انقدر…؟ خب بذار دیگه…

 8. amir ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۴:۰۵ ب.ظ

  یه دنیا ممنونم عزیز
  فتات فتات فتات

 9. یاسر میردامادی ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۴:۲۶ ب.ظ

  سلام و درود. دیوان یکی از سازهای بسیار مورد علاقه‌ام است. سازی با صدای جادویی و اثیری. ممنون می‌شوم برای من هم بفرستید کار را. با سپاس پیشاپیش

 10. Morph ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۵:۳۲ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید و تبریک عید نوروز؛
  من هم علاقه مند به شنیدن این آلبوم هستم. اگر مقدور است لینک را برای من هم بفرستید. ممنون.

 11. حسن ایمنی ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۵:۳۳ ب.ظ

  سلام آقای قاسمی عزیز
  درخواستم روبدینوسیله اعلام میدارم ممنونم

 12. هومن ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۷:۵۶ ب.ظ

  خسته نباشید به خاطر زحمات شما

 13. shojazadeh ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۸:۲۸ ب.ظ

  سلام اسم این ساز را اولین بار هست میشنوم.سپاسگزار میشوم امکان دانلود آن داشته باشم.

 14. سایه ۲۳ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۰:۲۱ ب.ظ

  سلام و خسته نباشید.بی صبرانه منتظریم اقای قاسمی.

 15. سامان ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۲:۲۴ ق.ظ

  سلام و باتشکر

 16. kaiser ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۳:۳۱ ق.ظ

  درود بر شما.ممنون میشم با ما قسمت کنید
  با تشکر

 17. بیژن ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۳:۳۸ ق.ظ

  با سلام و تشکر از کارهای زیبایی که به اشتراک میزارید،منتظریم.

 18. علیرضا اسلامی زاد ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۴:۲۳ ق.ظ

  با سلام

  لطفاً لینک را ارسال بفرمائید

 19. عارف ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۶:۴۳ ق.ظ

  باسلام و درود بر شما.ممنون میشم با ما قسمت کنید.ممنون از لطف جنابعالی

 20. مهدی مصلحی ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۱:۲۲ ق.ظ

  عزیزم منظورم اینه که یک هفته ای نبودی و فکر کنم درگیر خونه تکونی بودی!

  • حامد قاسمی ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ at ۴:۴۵ ق.ظ

   اینو که گل گفتی مهدی جان
   بیچاره شدیم
   از دست این خانومها !!!

 21. رضا ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۲:۳۳ ب.ظ

  سلام آقا عااااااااااالیییییییییییییییی

 22. پ.م. ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۳:۲۸ ب.ظ

  درود بر شما
  نزدیک به پانزده سال پیش در سفری به سنندج دیوان هم خریدم و مدتی نواختم اما در مضیقه مالی دوره دانشجویی فروختم و هنوز بخاطر از دست دادن آن ساز سفارشی پشیمانم. نزدیک به بیست سال است که تار و سه تار را کم و بیش نواخته ام ولی جای خالی دیوان پر نشده. هر گلی، بویی دارد!
  ممنون از لطف شما. ارادتمند

  • حامد قاسمی ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ at ۴:۴۴ ق.ظ

   درسته ، دیوان تفاوتهای بسیاری با تار و سه تار دارد

 23. محمد ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۶:۱۱ ب.ظ

  سلام
  خیلی وقت بود دنبال این آلبوم بودم..
  ممنون

 24. vahidemaa ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ at ۱:۳۰ ق.ظ

  جناب قاسمی سلام،
  نه ساز دیوان می دانم چیه و نه این آلبوم را تا حالا جایی به چشمم خورده،
  از اینکه وقت می گذارید و این آثار را معرفی می کنید،خیلی ممنونم،
  از همین یک عکس هم حدس می زنم بیکلام باشه،منتظریم تا این کار را بشنویم.

  • حامد قاسمی ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ at ۴:۴۲ ق.ظ

   بله ، بیکلامه وحیدجان

 25. صالح ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ at ۱:۵۲ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید و تشکر از زحماتتون
  ممنون میشم اگه آلبوم رو در اختیار ما قرار دهید

 26. مصطفی ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ at ۵:۳۸ ب.ظ

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
  دیوان Baglama turc manche long.jpg
  جعبه اطلاعات ساز
  رده‌بندی

  سازهای زهی

  سازهای مرتبط

  تار
  دوتار
  تنبور

  دیوان از جمله سازهای مضرابی است. این ساز یک ساز کُردی است.[۱][۲][۳][۴][۵] و یکی از سازهای خانواده تنبور به حساب می‌آید، که غیر از کردستان ترکیه در مناطق مختلف کردستان عراق و کردستان ایران و کردستان سوریه استفاده می‌شود و انواع خاصی از آن در مناطق مختلف کردستان ترکیه وجود دارد. دیوان سایز بزرگتر تنبور[۶] است.

  این ساز بیشتر در بین مردم کردستان ترکیه (مناطق کرمانج)، کردستان ایران و کردستان عراق (شمال عراق) که زبان و فرهنگ و رسوم یکسانی و مشابهی دارند متداول می‌باشد. امروزه دیوان در بوکان، مهاباد، سنندج و کرمانشاه مورد استفاده بوده و با اینکه سابقه دیرینه در این مناطق ندارد مشتاقان فراوانی پیدا کرده است. دیوان در کردستان ترکیه دوستداران فراوانی دارد و برای اجرای ملودی‌های سنتی از آن استفاده می‌شود. ترک‌های ترکیه آن را باغلاما نام نهاده‌اند. مردم کرمانج کردستان ترکیه این ساز را تنبور می‌نامند و در این منطقه می‌توان اصیل‌ترین ملودی‌ها را از زبده‌ترین نوازندگان این ساز شنید.[۷]

  این ساز در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود که سایز کوچک آنرا (جرا) که مختص کرکوک و اربیل است و سایز متوسط آنرا {دسته کوتاه) و سایز بزرگ (دسته بلند) را در اصل دیوان می‌نامند (در ایران بین دسته کوتاه و دیوان فرقی قایل نیستند ولی پرده‌های دیوان کمی بلندتر است و کاسه‌ای بزرگتر دارد) که کاسه‌ای بسیار بزرگ‌تر از سه‌تار دارد.

  دسته دیوان دارای ۲۴ پرده است. پرده‌ها جابجا می‌شوند. دیوان ۷ سیم دارد از این تعداد دو سیم آن واخوانند. هر سه سیم به طور هم صدا کوک می‌شوند. از تعداد گوشیها ۴ گوشی روی جایگاه یا صفحه گوشیها و سه گوشی در کنار آنها قرار دارند. سیم بست در منتهالیه قسمت صاف بدنه طنین نصب شده است. قسمت تحتانی آن سوراخی صوتی به بعد ۳۵ میلی‌متر دارد. دیوان با مضراب پلاستیکی نواخته می‌شود. نوازنده، موقع اجرا، انگشت میانی خود را بر کاسه طنین می‌زند.[۸][۹]

 27. mahdi ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ at ۳:۱۵ ق.ظ

  با عرض سلام و تشکر از زحماتتان لطفا آلبومو در سایت قرار بدهید

 28. مهدی مصلحی ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ at ۹:۴۱ ق.ظ

  ممنون و سپاسگزار

 29. حسین ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۲:۱۶ ب.ظ

  سلام آقا عااااااااااالیییییییییییییییی

 30. موسیقی اصیل ایرانی آرام بخش دلها ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ at ۸:۴۹ ب.ظ

  بوی جان می آید اینک از نفس های بهار
  دستهای پر گل اند این شاخه ها ، بهر نثار
  با پیام دلکش ” نوروزتان پیروز باد ”
  با سرود تازه ” هر روزتان نوروز باد ”
  شهر سرشار است از لبخند ، از گل ، از امید
  تا جهان باقی است این آئین جهان افروز باد . . .

  آقا حامد سال نو رو پیشاپیش به جنابعالی و خانواده محترم تبریک میگم ؛ ایامتان سبز و بهاری

  ” افشاری”

  • حامد قاسمی ۲۷ اسفند ۱۳۹۴ at ۴:۳۴ ق.ظ

   سلام آقا رضا
   ممنون از لطف شما
   بر شما و خانواده محترمتان هم مبارک

 31. ابوذر ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۰:۳۳ ق.ظ

  بر چهره گل نسیم نوروز خوش است، در صحن چمن روی دلفروز خوش است.
  از دی که گذشت هرآنچه گویی خوش نیست،خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است.
  نوروز پیشاپیش خجسته باد.

 32. یاسر میردامادی ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ at ۱۰:۳۸ ب.ظ

  با سپاس از انتشار این اثر. دم شما گرم.

 33. HATTAM ۲ فروردین ۱۳۹۵ at ۷:۴۱ ب.ظ

  با تبریک فرارسیدن سال نو
  آقای حامد قاسمی عزیز این آلبوم بسیار زیبا و شنیدنی بود من شناختی نسبت به ساز دیوان و نوازنده عزیز آن آقای سعداله نصیری نداشتم شاید اگر در زمان و موقعیت دیگری این آلبوم را می دیدم آن را انتخاب نمی کردم آما با دانلود لوح اول متوجه شدم که با ارزش و شنیدنی است و دو لوح دیگر را نیز دانلود و گوش کرده و لذت بسیار بردم .
  واقعا دست شما درد نکند درود و سپاس فراوان برای زحمتی که می کشید وقتی که صرف می کنید و این قطعات زیبا را به اشتراک می گذارید

پاسخ دهید

نام *
ایمیل *
وبلاگ