شکرانه – بزرگداشت استاد سیدخلیل عالی نژاد

۰۰۷۰۰۱۹۱۰۳۸p01

سلام

۲۷ آبان سالگرد سید خلیل عالی نژاد است و ما البته با دو روز تاخیر تصنیف و آلبومی بیاد ایشون تقدیمتون میکنیم.

دو روز پیش میثم عزیز این مسئله رو یادآوری کرده و این دو قطعه رو ارسال کرد که من بدلیل مشغله نتونستم همون روز سایت رو بروز کنم.

ضمن تشکر از میثم عزیز شما رو به شنیدن آثاری از استاد دعوت میکنم.

آلبوم ” شکرانه “رو  از لینک ۱ و تصنیف ” هزار جهد بکردم ” از لینک ۲ دریافت کنید

 

دانلود آلبوم شکرانه

دانلود تصنیف هزار جهد بکردم

 

سید خلیل عالی‌نژاد (۱۳۳۶، صحنه – ۱۳۸۰ گوتنبرگ، سوئد) نوازنده، خواننده و آهنگساز و از رهبران مذهبی یارسان.[۱] سید خلیل عالی نژاد در سال ۱۳۳۶ و در صحنه در استان کرمانشاه متولد شد. پدرش سید شاهمراد عالی‌نژاد، نوازنده تنبور بود.

سید خلیل مشق تنبور را با سید نادر طاهری آغاز کرد و پس از ۲ سال نزد سید امرالّه شاه‌ابراهیمی رفت. همچنین از درویش امیر حیاتی نیز بهره برد و بعدها به محضر استاد عابدین خادمی راه یافت؛ در این دوره و به صورت همزمان سرپرستی گروه تنبورنوازانصحنه را نیز بر عهده گرفت. وی در سال ۱۳۷۵[۲] در رشته موسیقی از دانشگاه هنر فارغ‌التحصیل شد.

او بر ردیف موسیقی دستگاهی ایران تسلطی کافی داشت. سید خلیل آواز را از مکتب میرزا حسین خادمی آموخته بود و از نادر نادری دف آموخت و تار را از کیخسرو پور ناظری، نواختن تارش به شیوه نوازندگی مکتب برومند نزدیک بود و پرده گیری‌ها و زخمه‌های شمرده و جمله‌بندی‌هایش در سه تار، شیوهٔ نوازندگی یوسف فروتن را به یاد می‌آورد. سید خلیل همچنین علاوه بر نوازندگی تنبور به ساخت تنبور و سه‌تار نیز پرداخته‌است و ساخته‌های او با مهر شیدا محصول کارگاه مشترک به همراه عبدالرضا رهنما و بعد از سال ۱۳۷۰ در کارگاه شخصیش با مهر قلندر موجود است.

در اوایل دهه ۶۰ گروه تنبور شمس به سرپرستی کیخسرو پورناظری تشکیل شد و عالی نژاد به جمع این گروه پیوست. حاصل همکاری با گروه تنبور شمس، تکنوازی و جواب آواز ماندگار سید خلیل در کاست صدای سخن عشق بود که با صدای شهرام ناظری انتشار یافت.

در اواسط دهه ۷۰ سید خلیل خود گروه بابا طاهر را تشکیل داد و اعضای گروه باباطاهر در اجلاس هنرهای دینی (۱۳۷۵ تهران) برنامه‌ای اجرا کردند که ویدیو آن به نام زمزمهٔ قلندری به نفع خیریه کهریزک دراختیار علاقه‌مندان قرار گرفت. در سال ۱۳۷۱ سیدخلیل به وصیت احمد عبادی برای شرکت در مراسم خاکسپاری او به تهران رفت و دیگر هیچ‌گاه به دیار خود بازنگشت.

او علاوه بر خوانندگی و تنبور نوازی سه تار هم می‌نواخت و دستی چیره بر آن داشت. سال ۱۳۷۶ که به جشنواره موسیقی حماسی آمد و زیر بغل استاد و پیر مرادش درویش امیرحیاتی را گرفت و او را به صحنه تالار اندیشه آورد تا هنرش را عرضه بدارد. خودش نیز در بخشی از برنامه مقام‌های سوار سوار، سماع رقم چهارم، جلوشاهی و خان امیری را اجرا کرد و زیبایی کارش در آن بود که ماهور ایلامی و عالی مکان را برای اولین بار عرضه نمود که مورد تشویق تماشاگران قرار گرفت.

عالی نژاد پس از چند سال ماندگاری در تهران در سال ۱۳۷۹ برای شش ماه به سوئد رفت و برای یک سال نیز اقامتش را تمدید کرد؛ و عاقبت تنها چند هفته پیش از برگشتن به ایران در ۲۷ آبان ۱۳۸۰ در شهر گوتنبرگ سوئد، به دست افراد ناشناس به قتل رسید و خانه و جسم بی جانش به آتش کشیده شد.

از وی مجموعه‌های زیادی همانند گروه نوازی‌های: آئین مستان، ثنای علی، زمزمهٔ قلندری، آیین قلندری و دونوازی شکرانه با همنوازی دف حمیدرضا خجندی و نیز آثار بسیاری از مراسم آیینی و اجراهای خصوصی باقی‌مانده‌است

منبع : ویکی پدیا

 

5 thoughts on “شکرانه – بزرگداشت استاد سیدخلیل عالی نژاد

 1. Amin ۳۰ آبان ۱۳۹۴ at ۱:۵۷ ب.ظ

  واقعا جای تشکر داره که موسیقی یارسان رو در اختیار ما میگذارید

 2. ناصر ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ at ۱:۳۷ ب.ظ

  عالی نژاد شخصیت برجسته ای نبوده، چرا الکی بزرگش میکنید

 3. اسفندیاری ۳ مرداد ۱۳۹۵ at ۸:۴۵ ق.ظ

  سلام خداوند رحمتش کند کارهایش بوی مذهبی و عرفانی دارد .

 4. محمد اسکندری ۳ مرداد ۱۳۹۶ at ۱۰:۰۹ ق.ظ

  با سلام استاد درویشی صادق و عارفی یکرنک بود و حرف و عملش یکی بود و انمسانیت را مشترک در کلیه ادیان میدانست ۰۹۱۹ ۵۴۳ ۶۰ ۱۹

 5. احمد ۶ مرداد ۱۳۹۶ at ۸:۲۷ ب.ظ

  در جواب آقا ناصر عزیز باید این جمله رو بگم که
  هیچ اگر سایه پذیرد، ما همان سایه هیچیم.

پاسخ دهید

نام *
ایمیل *
وبلاگ