کتاب نت قطعه چکاد اثری از استاد پرویز مشکاتیان

Chakad

سلام

اولین کتاب نت موسیقی در سایت فاخر موسیقی اصیل ایرانی ( سایت آقا رضا افشاری ) قرار گرفت.

با مراجعه به لینک ذیل علاقمندان میتونند کتاب رو دانلود کنند

پرویز مشکاتیان در مورد چگونگی خلق قطعه چکاد :

قطعه چکاد یکی از شاهکارهای پرویز مشکاتیان می‌باشد. وی در مورد چگونگی ساخت این اثر در سرآغاز کتاب نُت آن می‌نویسد: «چندین سال پیش بنا به قرار هرساله، چند روزی را در دامنه دماوند و کنار دریاچهٔ لار چادر زده بودیم و بهره‌مند از نعم خداوندی جاری در این دشت باشکوه. شب را در کنار آتش به اصطلاح سرخپوستی تا پگاه بیدار ماندم و زمانی که یاران مهیا شدند که به رودخانه بزنند برای قزل‌آلای خال‌قرمز، کاغذ و قلم را آمادهٔ نوشتن نمودم. بر پیشانی کاغذ نوشتم «چکاد». عزیزم رضا، یکی از بچه‌های بومی را گذاشت که از من پذیرایی کند. من نیاز به سکوت داشتم چون چکاد را روی کاغذ و بدون ساز شروع کردم. پسرِ مش‌احمد اولین بار بود که خط نُت را می‌دید و مادام از من می‌پرسید که به چه خطی و چی می‌نویسم. من گفتم به خط میخی وقایع سفر را می‌نویسم. زمانی که از من خواست نوشته را برایش بخوانم، ناگزیر شدم برای خرید به پلور بفرستمش تا بتوانم کار را ادامه دهم. شب که برگشت، بوسیدمش و با عذرخواهی معاشرتمان را ادامه دادیم ولی او دریافته بود که به دنبال نخود سیاه رهسپار شده است. «چکاد که قرار بود مقدمهٔ دماوند (شعر ملک‌الشعراء بهار) شود، خود بی‌کلام ادامه یافت و مقدمهٔ «دستان» شد…»

نوازندگان قطعه چکاد از آلبوم دستان :

پرویز مشکاتیان: سنتور – داریوش پیرنیاکان: تار – منصور سینکی: تار – فرخ مظهری: تار – اردشیر کامکار: کمانچه – سعید فرج‌پوری: کمانچه – جمشید عندلیبی: نی – محمد فیروزی: بربط – بیژن کامکار: رباب – ارژنگ کامکار: تنبک – امیر فهیمی: قیچک

 

دانلود کتاب

آقا رضای گل بنده نوازی کردند و این کتاب رو به بنده حقیر هدیه دادند ، من هم از طرف ایشون تقدیم تمام عاشقان موسیقی میکنم

آقا رضا ایشااله بتونم جبران کنم ، شرمنده کردید …

دانلود صوتی اثر

 

2 thoughts on “کتاب نت قطعه چکاد اثری از استاد پرویز مشکاتیان

 1. حامد جان خیلی خوشحالم که مورد پسندتون واقع شد . من خودم از این قطعه و این کتاب خاطره های خوبی دارم . در سال حدودا ۸۳ با گروه خودم روی این فطعه کارکردیم ولی متاسفانه روی سن نرفت . ولی چه شبهایی که با این قطعه شنیدنی و جذاب با بچه های گروه سر کردیم … یادش به خیر. این کتاب به غیر از ملودی خیلی چیزهای دیگه ای توش هست که برای اهل فن آموزنده هستش . ما درس ها ازاین کتاب یاد گرفتیم که مپرس .

  • حامد قاسمی ۵ آذر ۱۳۹۴ at ۱:۵۶ ب.ظ

   سلام استاد
   ممنونم از شما بابت این قطعه زیبا و لطفی که به من کردید
   وقتی به تنظیمات این قطعه گوش میکنم با خودم میگم دیگه کسی نمیتونه قطعه ای رو به این خوبی بنویسه و تنظیم کنه
   باز هم ممنون

پاسخ دهید

نام *
ایمیل *
وبلاگ