سمفونی خسرو و شیرین – لوریس چکناواریان

Khosro-O-Shirin1

سلام

دوستداران آثار ارکستری و موسیقی کلاسیک این آلبوم رو خواهند پسندید

روایت خسرو و شیرین همراه با دکلمه خانم ژاله صادقیان

ممنونم از آقا حمید گل که از کانادا این اثر فوق العاده رو ارسال کردند

راستی اگه بزرگواری کاور اصلی آلبوم رو داره لطفا برامون بفرسته

دانلود از آرشیو

دانلود تک تک قطعات آلبوم
لوریس چکناواریان (به ارمنیԼորիս Ճգնագորյան) (زاده: ۱۳۱۶/۱۹۳۷-بروجرد-) آهنگساز ورهبر ارکستر ایرانی است.
او بیش از ۷۵ اثر شامل سمفونی، اپرا، موسیقی مجلسی، کنسرتو برای پیانو، ویلن، گیتار،ویولن سل و پیپا [۲]، موسیقی باله، آثاری برای گروه کر، یک رکوئیم، و یک اوراتوریو و بیش از ۴۵ موسیقی فیلم ساخته‌است[۳].

چکناواریان از سال ۱۹۸۹ (میلادی) تا ۲۰۰۰ رهبری ارکستر فیلارمونیک ارمنستان را برعهده داشت و بیشتر در ارمنستان به سر می‌برد. به مدت ۳ سال (۹۳-۱۹۹۱) نیز برای اجراهای خیریه با این ارکستر در وین بود[۳].

لوریس چکناوریان از ارمنی‌های ایرانی و زاده بروجرد است[۴]. او تحصیلات موسیقی خود را از سال ۱۳۳۲ در هنرستان عالی موسیقی آغاز کرد. مدتی بعد به وین عزیمت نموده و تا سال ۱۳۴۰ در فرهنگستان موسیقی این شهر به تحصیل آهنگسازی و رهبری ارکستر اشتغال داشت. سپس به ایران بازگشت و ضمن تدریس در هنرستان عالی موسیقی و ترتیب دادن نمایشگاهی از سازهای ملی در انستیتو گوته تهران، تصدی صداخانه ملی هنرهای زیبایکشور را عهده دار شد.
چکناواریان در اواخر سال ۱۳۴۲ رهسپار اتریش شد و در سالزبورگ کار آهنگسازی را ادامه داد. دو سال بعد به آمریکا رفت و چندین سال در دانشگاه میشیگان به ادامه تحصیل در رشته‌های آهنگسازی و رهبری ارکستر پرداخت. وی در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و علاوه بر کنسرت‌هایی با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر مجلسی رادیو – تلویزیون ملی ایران و… (به عنوان رهبر میهمان)، آثار متعددی آفرید که اکثر آنها در تالار رودکی اجرا گشت.
چکناواریان در سال ۱۳۵۱ به رهبری ارکستر اپرای تهران منصوب گردید. چکناواریان پس از انقلاب در ارمنستان اقامت گزید و در ایروان به فعالیت‌های هنری خود ادامه‌داد. وی در حال حاضر رهبری ارکستر مجلسی رودکی را عهده‌دار می‌باشد.

بزرگان موسیقی در مورد چکناواریان می نویسند:

آرام خاچاتوریان: ” او استعدادی بزرگ است که سنن موسیقی ارامنه را ادامه داده است… یک موسیقی دان و رهبر برجسته ”

کارل ارف: ” هدیه ی وی که همان قطعات هنری اوست، جالب توجه است.”

لوکاس فاس: “یک آهنگساز خوب، رهبر با تجربه و موسیقی دانی واقعی.”

پاسخ دهید

نام *
ایمیل *
وبلاگ